Hükümet kadın: Zekiye Midyat anısına

Midyat

Midyat (Photo credit: Wikipedia)

“Dünya senden olmayanlarla hoştur. Onların sana verdiği ilimlerle, kalplerle, gönüllerle hoştur” . (Aziz Veysel (Nuri Midyat))

***

Zekiye_MidyatAy lav yu ile şaşırtıcı bir başarıya imza atan Sermiyan Midyat ikinci yönetmenlik denemesi olan Hükümet Kadın’da babaannesinin yaşamından esinleniyor.

Sevimli, sıcak, etkileyici bir hayat hikayesi karşımızdaki…

Zekiye Midyat, Mardin‘in önemli ve özellikli ilçesi Midyat’ın ilk ve tek kadın belediye başkanı… Güneydoğu’dan adını bugünlere getirmiş ilk kadın siyasisi böylelikle…

26 Ekim 1957 seçimlerinde Demokrat Parti’den (DP) Midyat belediye başkanı olan Nuri Midyat’ın Savur ilçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonrası ölümü üzerine toplanıyor belediye meclisi. Ve Midyat’ın eşi Zekiye Midyat’ı başkanlık koltuğuna uygun görüyor.

Sadece 5 ay belediye başkanlığını sürdüren Nuri Midyat’ın 4 eşinden biri Zekiye Hanım. Okuma yazma bilmiyor. Bir yandan belediye başkanlığını yürütürken bir yandan da bu eksiğini gideriyor. Bir yandan yörenin şartlarıyla mücadele ediyor bir diğer yandan ise Ankara‘nın çarklarıyla yaşamayı, yaşatmayı öğreniyor. Kadının sokağa çıkamadığı, hala yok sayıldığı diyarlarda kendi adından söz ettiriyor, eşinden aldığı bayrağı başarıyla taşıyor.

Süryani, Yezidi, Arap, Türk ve Kürt’ün kültürleri ve yapılarıyla birlikte birarada yaşadığı topraklara kadın belediye başkanlığı fikri ne de güzel oturuyor.

***

Zekiye Hanım… Yaklaşık 3 yıl başkanlık yapıyor ama yıllar sonra bir filme konu oluyor hayatı, Demet Akbağ‘ın usta oyunculuğuyla birlikte.

***

demet_akbagEvet, feodal bir yapının tam içinden, yörenin güçlü ailelerinden birinin üyesi Zekiye Hanım.

Evet, erkek egemen bir ülkede erkeklerle birlikte yönetmek zorunda Zekiye Hanım. Ama başarı şurda: Onca erkeğin içinden sıyrılıp o koltuğa oturuyor.

Demokrasinin yeni yeni oturmaya başladığı, seçimlerin hır gürle, silahlı çatışmalarla kör topal yürütüldüğü, toplumun kabak gibi tam ortadan ikiye bölündüğü, devletin sahibi olduğunu iddia edenlerin seçimle gelenlerin üzerine kabus gibi çöktüğü bir ülkede, o ülkenin bir ilçesinde başkanlık görevini sürdürüyor Zekiye Hanım.

Kan davalarının, törenin, evlat kanına karışmış kadınlı erkekli aile meclislerinin, faili meçhullerin, terörün, devletin, derin devletin, uluslararası camianın, istihbarat örgütlerinin, silahın, kan ve gözyaşının; ama öte yandan turizmcilerin, seyyahların, tüccarların, dinlerin, dindarların, sofuların, ruhunu huzurla buluşturmak isteyenlerin gezindiği diyarda bir soluk, bir nefes, bir umut oluyor bir kadın.

Ve darbe….

27 Mayıs 1960 darbesi onu da koltuğundan ediyor. “Ben darbe yapmadım ki, benim darbeyle falan ne işim olur?” diyor kendisini görevden almaya gelen gelen askere.  Kurunun yanında yaş da yanıyor, o da yanıyor..

1960 darbesi öylesine kesip atıyor gibi DP dönemini; bugün 1954 ve 1957 seçimlerine ait arşiv niteliğinde yazılı kaynaklara bile ulaşamıyoruz. Zekiye hanımın ise tek bir vesikalık fotoğrafı bulunuyor, bakıyor bizlere, vakur bir edayla…

“Ben, Midyat’ın belediye başkanıyım”, “Yeter söz milletin” diye bağırıyor sanki hala, yanıbaşımızda…

***

Zaman akıp gidiyor, kışlar yaza, yazlar kışa karışıyor; çocuklar belediye başkanı, torunlar sinemacı, yönetmen oluyor; bölge barışla savaş arasında, birlikte yaşamakla ayrışmak arasında bir gelip bir gidiyor.

Bize de “Selam olsun güzel kadına” demek düşüyor… Selam olsun Xate’ye…

Kaynakça:

* Hükümet Kadın buluşması:  http://www.hurriyet.com.tr/magazin/magazinhatti/21770618.asp

* Türkiye‘nin ilk kadın belediye başkanı filme konu oldu: http://www.zaman.com.tr/kultur_turkiyenin-ilk-kadin-belediye-baskani-filme-konu-oldu_2047717.html

* Midyat Belediye Başkanları: http://selhe.net/belediye.htm

Bu yazı Gündem, Nostalji, Paylaşımlar, Sirkencübin içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s